سال جهش تولید
X
   
 
  • کلیات اجرایی آموزش بخش خصوصی

   با توجه به استراتژی‌های مصوب سازمان و در راستای برنامه‌های دولت برای ایجاد تحرک گسترده در بخش صنعت و معدن کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ارتقای جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی به‌عنوان یکی از قابلیت‌هایقابل توجه کشور در کاستن از وابستگی به اقتصاد نفتی و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی ، از 9 استراتژی تهیه شده سازمان دو استراتژی مستقیما سازمان را به توجه به توسعه منابع انسانی و توسعه دانش مکلف می‌کند. که سازمان برای نیل به این هدف سعی کرده از تمام ظرفیت‌های موجود در سطح کشور و بخش برای ایجاد یک تحول بنیادی در نظام آموزش در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور، برای ایجاد جهشی قابل قبول و جبران عقب‌ماندگی موجود استفاده کند. انعقاد تفاهم‌نامه‌ها، قراردادها و برگزاری جلسات متعدد هم‌اندیشی و هم‌افزایی با دانشگاه‌ها، تشکل‌های غیردولتی و نیز سازمان‌های دولتی تاثیرگذار و توانمند، مانند خانه معدن، سازمان نظام مهندسی معدن ایران، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و دانشگاه‌های کشور، در راستای بهره‌برداری از توانایی‌ آنها در این زمینه، از اصلی‌ترین فعالیت‌های سازمان برای هم‌افزایی هر چه بیشتر و استفاده مطلوب از منابع کشور بوده است.

   اقدامات و برنامه های سازمان (سال94)

   سازمان درخصوص توانمندسازی منابع انسانی بخش معدن و صنایع معدنی که با تاکید ریاست هیات عامل در برنامه سال 84 قرار دارد در گام نخست طرح مربوط به آموزش کارگران معادن که در قالب تفاهم نامه سه جانبه بین «ایمیدرو ، «سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و سازمان نظام مهندسی معدن منعقد وطراحی شده است را به مرحله اجرا گذاشت . این طرح در 7 استان کشور شامل؛ خراسان رضوی، یزد، همدان، زنجان، فارس، اصفهان و سمنان به‌صورت پایلوت (مطالعاتی) بشرح پیوست اجرا شده است این دوره ها برای رعایت نکات ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی در معادن روباز معادل 24 ساعت و معادن زیرزمینی 32 ساعت می باشند.

   اقدامات و برنامه های سازمان ( سال95)

   درچارچوب برنامه ملی­ توانمندسازی منابع انسانی شاغل درمعادن و صنایع معدنی بخش خصوصی
   از طریق آموزش و توسعه یادگیری در قالب قراردادهای منعقده ذیل با سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور ،تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شد .

   1. انعقاد قرارداد با سازمان نظام مهندسی معدن ایران برای برگزاری 285 دوره سطوح کارشناسی و بالاتر در کلیه استان های کشور
   2. انعقاد قرارداد با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برای برگزاری 141 دوره آموزشی ایمنی برای کارگران معادن بخش خصوصی در کلیه استان های کشور