•    
    
    • هدر اخبار و اطلاعیه ها
    •  
     کد: 6857
     تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
     تعداد بازدید: 317

     صنعت فولاد، ظرفیت مناسبی برای بهینه سازی انرژی و محیط زیست دارد

     رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری انرژی شریف گفت: صنعت فولاد، ظرفیت مناسبی برای بهینه سازی انرژی و محیط زیست دارد.

     یدا... سبوحی در کارگاه تخصصی مدیریت ارتباط انرژی، محیط زیست و آب در صنعت فولاد با رویکرد توسعه پایدار، تولید پاک و بدون ضایعات ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با بهینه سازی در صنعت فولاد، 6731 میلیون کیلووات ساعت، 1130 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و 64 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی می شود و نیز سبب کاهش 4.8 میلیون تن گاز گلخانه ای می شود که 8 درصد (معادل 20 درصد) تعهدات بین المللی کنفرانس تغییر اقلیم پاریس خواهد بود.

     وی ادامه داد: با بهینه سازی صنعت فولاد، براساس «قیمت داخلی» 5 هزار و 733 میلیارد ریال و بر اساس «هزینه فرصت» 585 میلیون دلار صرفه جویی به دنبال دارد.

     رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری انرژی شریف با اشاره به چالش های بهینه سازی انرژی صنعت فولاد ایران، تصریح کرد: از جمله این چالش ها، ناکارآمدی در بازار انرژی شامل حاکمیت انحصار دولتی بر بازار و حجم گسترده یارانه انرژی، تغییرات دستوری قیمت انرژی و محدود بودن عملکرد ساز و کار بازار و تامین تعادل انرژی از طریق توسعه ظرفیت عرضه انرژی است.

     وی افزود: از دیگر مشکلات پیش روی صنعت فولاد برای بهینه سازی، تاکید بر توسعه سطحی و سطح پایین اهمیت و اولویت بهینه ساز، قیمت بالای سرمایه و قیمت پائین انرژی، محدودیت در دسترسی به منابع مالی، اطلاعات، فناوری و دانش فنی، محدودیت رقابت بهینه سازی با تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و مشکلات نهادی برای فعالیت شرکت های خدمات انرژی است.

     سبوحی محدودیت های پیش روی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست را بر شمرد و گفت: این محدودیت ها مشتمل بر دشوار بودن افزایش گسترده قیمت های انرژی در داخل کشور، محدود بودن توانمندی بخش خصوصی برای اجرای طرح های بهینه سازی انرژی، محدود بودن تجربه و مهارت در کسب و کار خدمات انرژی، محدود بودن دسترسی به فناوری کارآمد انرژی و محیط زیست و وابستگی توسعه بخش عرضه انرژی به درآمدهای حاصل از فروش حامل های انرژی است. وی ادامه داد: با این حال، ظرفیت های مناسبی نظیر در دسترس بودن اسناد بالادستی و عزم تصمیم گیری در سطح کلان منابع انسانی تحصیل کرده و با پتانسیل بالا، دایر بودن بازار بورس انرژی، اختلاف بخشی و زمانی قیمت های حامل های انرژی و دسترسی به تجربیات جهانی در زمینه بازار برای راه اندازی بازار بهینه سازی انرژی وجود دارد

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      

سازمـان توسعـه و نوسـازی معادن و صنایع معدنی ایران

 • تهران ، خیابان سپهبد قرنی ، پلاک 39
 • 021-88829181 021-88324032 021-88318011
 • trt@imidro.gov.ir
  لینک کانال تلگرامی آموزش https://t.me/imidrotraining